ANTAHED BASIN AÇIKLAMASI
Bir ay içinde
     İstanbul’da bir meslektaşımız hasta olmayan birine yalan beyanla rapor vermek istemediği için silahla tehdit edildi ve darp edildi.
   Samsun’da bir meslektaşımız işe giriş raporu düzenlemediği için devletimiz bilgilendirme hattı olan 184 SABİM hattı aracılığı ile ‘’kafasına silah dayayacağım’’ diyerek tehdit edildi
   İzmir’de Bir meslektaşımız ‘’ASM’’ ye gelmeyen ‘’bir hastanın, eşini göndererek kendine ilaç yazdırmaya talebini reddettiği için darp edildi. Üstelik ilaç yazdırmak için gelemeyen hasta doktoru darp etmek için yanına 10 kişi daha alarak gelmişti. Üstelik muayene olmak için, şifa bulmak için gelmesi gereken yere sopaları ile gelmişti. Üstelik kendisine şifa vermek üzere yemin etmiş meslektaşımızı ve beraber çalıştığı mesai arkadaşlarını, bir meslektaşımızın o an orada bulunan eşini ve çevreden yardıma gelen halkı da darp etti. 11 kişi devletin onayıyla devlet adına çalışan meslektaşlarımızın halkımıza hizmet vermek için çalıştığı Aile sağlığı Merkezinin camlarını kırdı, eşyalara zarar verdi. Yani 11 kişi organize olarak görevi başında olan ve tamamen kanunlara uygun bir hizmet veren sağlık çalışanlarına kasıtlı ve planlı şekilde fiili şiddet uyguladı. Sebep ‘’hastanın kendisinin gelmemesi’’. Sonuç ‘’ilaç yazdırmak için gelmeyen kişinin yanında 10 kişiyi de alarak planlı şiddet için ASM’ ye gelmesi’’.
  Bu saydıklarımızın hepsinde işini özveri ile, kanunlara ve kaidelere uygun yapan görevi başında meslektaşlarımız ve bunu hiçe sayan kanun tanımaz ve kanunlara aykırı talepte bulunan sözde hastalar var.
  Bu saydığımız olayların hepsi önünde bayrağımızın dalgalandığı ve devletin onayı ile çalışan birimlerde oluyor.
  Evet biz sağlık çalışanları bir yemin ettik. Bu yeminde deontoloji var, bu yeminde etik var, bu yeminde şifa vermek var. Önce zarar vermeme var.
  Ama bu yeminde hastanın her istediğini yapmak yok! Bu yeminde kişinin kendisi gelmeden işlem yapmak yok! Bu yeminde kanunlara aykırı işlemler yok! Bu yeminde yalan beyanla çeşitli raporlar hazırlamak yok!
  Savaşta bile dokunulmazlığı olan sağlık çalışanları artık görevi başında şiddete maruz kalıyor. Sözel şiddete maruz kalıyor. Tehdit ediliyor. Darp ediliyor ve maalesef öldürülüyor!
  Biz özveri ile çalışan sağlık çalışanları ve onların temsilcileri olarak diyoruz ki: 
  Etkin, Caydırıcı, ertelemesiz ve uygulanabilir sağlıkta şiddet yasası bir an önce çıkarılmalıdır. Yeni yasada sözel şiddet, sosyal medya, görsel ve yazılı basında yapılan yanlı, hedef gösteren, halkı galeyana getiren, asılsız ithamlarla da yaptırımlar olmalıdır.
  Bu yasa düzenlenene kadar mevcut yasalarda var olan cezalar en üst düzeyde uygulanmalıdır.
  Kanunlara uygun görev yapan meslektaşlarımız korunmalıdır. 184 SABİM hattı asıl amacına uygun olmalıdır. Şikâyet hattı olmaktan çıkıp sağlıkla ilgili bilgilendirme olmalıdır.
  Bizler yöneticilerimize sesleniyor ve diyoruz ki yapılacak her değişiklikle sahada uygulayıcı olan bizler diyaloğa hazırız. Uygulama esnasında her konuda yaşadığımız sorunları ve çözüm önerilerimizi sizlerle paylaşmaya hazırız. Çalışanını memnun edemeyen ve koruyamayan hiçbir sistem başarılı olamaz!
  Biz halkımızın sağlığını korumak için çalışmaya devam etmek istiyoruz.
  Bugün illerimizde iş bıraktık. Bugün burada Antalya’nın birçok yerinden gelen ve kalbi bizimle olan tüm sağlıkçılarla birlikte şiddetin karşısında dimdik duruyoruz! Sayımız giderek artıyor. Hep birlikte burada ve tüm Türkiye de basın açıklamaları yapıyor ve sessiz kalmayacağımızı haykırıyoruz. Birliğimizi devam ettirecek, daha güçlenecek, sağlıkta şiddet ’ti bitirmek için daha yapmadığımız ne kaldıysa onu yapacağız diye söz verdik ve sözümüzü tutuyoruz, sessiz kalmayacağız.
 
Antalya Aile hekimleri Derneği Yönetim Kurulu
 Ehliyet için verilen sağlık raporları BÜYÜK sorumlulukturAntalya Aile Hekimleri Derneği Başkanı Uzm.Dr. Ekin Saba, antibiyotik kullanımına karşı hem vatanDevamı için tıklayınız...
SAĞLIKTA ŞİDDET YASASI İSTİYORUZ 2. GÜNDevamı için tıklayınız...
SAĞLIKTA ŞİDDET YASASI İSTİYORUZ 1. GÜNDevamı için tıklayınız...
SAĞLIKTA ŞİDDET YASASI İSTİYORUZ 10-11 EKİMDevamı için tıklayınız...
Özel Şelale Termessos Hastanesi Tanıtım Toplantısı YapıldıDevamı için tıklayınız...
Turtest Kalibrasyon´dan Derneğimize Özel İndirimDevamı için tıklayınız...
ANTAHED VE MEMORIAL SAĞLIK GRUBU İŞ BİRLİĞİNDE BİLİMSEL TOPLANTIDevamı için tıklayınız...
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlu OlsunTürk milletinin gönlünde, onun bağımsızlığının sarsılmaz ifadesi olarak en önemli yeri işgâl eden 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun.Devamı için tıklayınız...
4.Uluslararası Antalya Aile Hekimliği Kongresine Destek Veren Tüm Firmalarımıza Teşekkür EderizDevamı için tıklayınız...
ANTAHED BASIN AÇIKLAMASIDeğerli meslektaşlarımız İzmir de yaşanan talihsiz olayla ilgili Antahed olarak 03.04.2019 tarihinde yapılan basın açıklamasıDevamı için tıklayınız...
ANTAHED OLAĞAN GENEL KURUL DUYURUSUDevamı için tıklayınız...
Özel OFM Hastanesine Katkılarından Dolayı Teşekkür Ederiz.Devamı için tıklayınız...